X
تبلیغات
زولا

هرچه داریم از حسین  و کربلاست

کربـــلا  شیـــــرازه ی آییـن ماست

- امروز حسین ابن علی علیه السلام می تواند دنیا را نجات دهد به شرط آن که با تحریف و دروغ، چهره ی نورانیِ قیام او را تاریک نکنیم.  (آیت الله خامنه ای)

- یکی از والاترین رسالت هایی که محافل ذکر اهل بیت علیهم السلام بر عهده دارند، تقویت سطح شناخت مردم، از مقام و منزلت وجودی اهل بیت و افزایش معرفت، به سیره ی رفتاری هر یک ازآن بزرگواران است. (آیت الله جوادی آملی)

- مطلبی را که ذلت امام حسین علیه السلام و اهل بیت گران مقامش را برساند، نگو؛ زیرا آن جناب، آقا و بزرگِ سرفرازان و غیرت مداران بود. آن حضرت جان دادن زیر شمشیر را بر خواری و ذلت برگزید و با ندای بلند و آتشین، روز عاشورا فریاد کرد: این ناپاک پسر ناپاک (ابن زیاد) مرا بر سر دو راهی نگه داشته و می گوید یا مرگ یا ذلت؛ من هرگز تن به ذلت نمی دهم. هیهات که زبونی را قبول کنم. خداوند آن را برای ما نمی پذیرد، پیامبر و مردان با ایمان نیز از پذیرش آن ابا دارند. (مرحوم محدث قمی)

- می دانید چرا مردم با پیغمبران زمان خود مخالفت می کردند؟ چرا هر پیامبری که ارسال می شد زیاد مخالف پیدا می کرد؟ چرا پیغمبران در زمان خود از ما کمتر مرید داشتند؟ این قضیه رمزی دارد و رمزش این است که پیغبران با نقاط ضعف مردم مبارزه می کردند و ما از نقاط ضعف مردم بهره برداری می کنیم.آن ها می خواستند آن معایب و آن نقاط ضعف را اصلاح کنند و از بین ببرند و ما می خواهیم از همان معایب و نقاط ضعف به نفع خودمان استفاده کنیم. برای این که بانی مجلس را راضی کنیم، مستمعین را نرنجانیم، مطابق میلشان حرف بزنیم نه مطابق مصلحتشان.  (شهیدمطهری)

- فکر دینی ما باید اصلاح بشود، تفکر ما درباره ی دین غلط است. به جرأت می گویم از چهار تا مسئله ی فروع، آن هم در عبادات، دیگر فکر درستی ما درباره ی دین نداریم. (شهید مطهری)

- کربلا بیش از آن که نمایشگاه شقاوت و بدی و ظهور پلیدی بشر باشد، نمایشگاه روحانیت و معنویت و اخلاق عالی انسانیت است و در این قضیه از آن جنبه باید نگاه کرد که ابا عبدالله و ابالفضل و زینب قهرمان داستانند نه از آن جهت که شمر و یزید و ابن سعد قهرمان داستانند. در این نمایشگاه انسان می تواند به عظمت قدرت اخلاقی و روحی و معنوی بشر پی ببرد و بفهمد بشر تا چه اندازه با گذشت، فداکار، آزاد مرد، خداپرست، حق خواه و حق پرست است.  (شهید مطهری)

- با کمال تأسف باید به نکته ای اشاره کنم که غالباً ذاکران سیدالشهداء علیه السلام با آن که آن حضرت را با لقب مقدس «شهید» یاد می کنند و سید الشهداء می خوانند، در اثر این که تحلیل درستی درباره ی این مسایل ندارند تلقی شان از مرگ اباعبدالله علیه السلام از نوع نفله شدن و هدر رفتن است.  (شهید مطهری)

- اگر بعضی مقتل نویسان در مورد برخی بدعت ها و تحریف ها پیرامون عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام کوتاهی نمی کردند و فقیهان و سخنورانِ برجسته، مجالسِ حسینی را با قوّت و بدون متوسل شدن به مسایل سست اداره می کردند و  روضه خوانی و ذکرِ مصیبت را با مقامِ علمی خود در تعارض نمی دیدند و توصیه های راهبردیِ محدث نوری ها، علامه بیرجندی ها،  محدث قمی ها، شهید مطهری ها و مراجع عظام تقلید مورد توجه قرار می گرفت، و مسیر عزاداری ها به سمتی که معصومین خواسته بودند، هدایت می شد و مرثیه خوان ها و نوحه خوان ها به قیمت گرمی یک مجلس، دروغ های سرد را به کربلا نمی بستند، و جامعة محترم مداحان نظارت مستمر بر روند اجرای مداحی ها داشتند و رشد فکریِ مردمِ ولایی، بدان پایه بود که ضرورت بازنگری مجالسِ عزاداری حسین علیه السلام را باور داشتند، از همة آثار مقدس و مهمی که مورد توجه پیشوایان شیعه در ترغیب به تعزیت و تشویق به سوگواری و تحریص به اقامة مراسمِ عزاداری بوده است، بهره برداری می شد. اکنون نیز دور نشده؛ اکنون نیز می توان با زدودن آفات و پالایش و پیراستن آن از سنت های غلط، از این گوهر گرانبهای عاشورا محافظت نمود و از قدرتِ سازندگی آن برخوردار شد و تحول بزرگی در برابر کفر و استکبار به وجود آورد. (ناصر باقری بید هندی/ عزاداری بایدها و نبایدها)

- گاندی رهبر اخلاقی و مُصلح و مبارز هندوستان دربارة امام حسین علیه السلام چنین می گوید: «من برای مردم هند چیز تازه ای نیاوردم، فقط نتیجة مطالعات و تحقیقاتم دربارة تاریخ زندگی قهرمانان کربلا، ارمغانِ ملت هند است؛ اگر بخواهیم هند را نجات بدهیم واجب است همان راهی را بپیماییم که حسین ابن علی علیه السلام پیمود» 

- سوگمندانه اعتراف می کنم که امروز عاشورا با همة اهمیت و جایگاه مهمی که در فرهنگ اسلامی دارد عُمق و محتوایش را از دست داده و پیام اصلی آن، یعنی ظلم ستیزی و عدالت جویی فراموش گشته است. برای همین «مسایل عاشورا» جای خود را به «مصائب عاشورا» داده و بُعد عاطفیْ غالب و بُعد معرفتیِ آن فراموش شده، و مرثیه ها و نوحه ها نیز بعضاً بی محتوا و سَبُک گشته و عدم هماهنگی بین آنها با اندیشة امام حسین علیه السلام کاملاً مشهود است. افسوس که با راه یافتن آفات به عزاداری ها بهره درخوری از آن نصیب تشیّع نمی شود. (ناصر بیدهندی)

- ذاکران باید از خواندن نوحه ها و اشعار دروغین به انگیزة گریاندن و رضایت مستمعان بپرهیزند. اگر در مجالس ذکر و مرثیه، دروغ رایج شود، شنوندگان به تدریج ایمان و اعتماد خود را به اشعار و نوحه ها و امام حسین علیه السلام از دست خواهند داد. (ناصر بید هندی)

- اگر کسی تاریخ عاشورا را بخواند، می بیند از زنده ترین و مستند ترین و پر منبع ترین تاریخ هاست. ما احتیاجی به این دروغ ها نداریم؛ آنقدر راست هست که همان ها را اگر بگوییم کافی است. (شهید مطهری)

- قضایای کربلا قضایای روشنی است و سراسر این قضایا هم افتخار آمیز است. ولی ما آمده ایم چهرة این حادثه ی تابناکِ تاریخی را (با خواندنِ روضه ها و نوحه های دروغ) تاریک و دگرگون کرده ایم. بزرگترین خیانت ها را ما به امام حسین کرده ایم اگر امام حسین علیه السلام در عالمِ ظاهر بیاید به ما چه می گوید؟! می گوید آن کربلایی که آنجا بود که این نبود که شما می گویید! شما که به کلی قیافة ماجرا را تغییر داده و عوض کرده اید، آن امام حسینی که شما در خیال خود ترسیم کرده اید که من نیستم! آن قاسم بن الحسنی که شما در خیال خود رسم کرده اید که برادر زاده شجاع من نیست! آن علی اکبری که شما در مخیله ی خود درست کرده اید که جوان با معرفت من نیست! آن یارانی که شما از خودتان درآورده اید یاران من نیستند! پس شما چه می گویید؟! ما آمده ایم قاسمی درست کرده ایم که آرزویش فقط دامادی بوده، آرزوی عمویش (امام حسین علیه السلام) هم دیدن دامادی او بوده. این را شما مقایسه کنید با قاسم واقعی و قاسمی که در تاریخ بوده. (شهید مطهری)         

- مردم مسئولند؛ یعنی شما مردمی که اینجا نشسته اید مبادا خیال کنید که در این قضیه مسئول نیستید و خیال کنید که مسئول فقط گویندگان هستند. مردم دو مسئولیتِ بزرگ دارند، یک مسئولیت این است که نهی از منکر بر همه واجب است. وقتی که می فهمید و می دانید و شما مردم اغلب می دانید که دروغ است، نباید در آن مجالس بنشینید که حرام است، بلکه باید مبارزه کنید. (شهید مطهری)

- شما مردم باید روضه ها و نوحه های راست بشنوید تا معارف و سطح فکرتان بالا بیاید. (شهید مطهری)

- یکی از علل و یا مهمترین علت شهادت امام حسین علیه السلام جهالت مردم بود، به عبارت دیگر امام حسین علیه السلام شهید فراموشکاری مردم شد. (شهیدمطهری)

- حجت الاسلام صلح خواه متخلص به «خوشدل» که در رابطه با بیانِ حقیقت عاشورا از طریق شعر می کوشید، اینچنین بیان می داشت: حضرت امام خمینی، فرزند خود جناب حاج احمد آقا را با هدیه ای نزد من فرستاد و آن هدیه به خاطر سرودن این قطعه شعر بود.

بزرگ فلسفـه ی نهضــت حسین این است/ که مــرگ ســـرخ  به از زندگــی ننگیـن است

حسیـــن مظــــهر آزادگـــی و آزادی اســت/ خوشــا کسـی که چنینش مـرام و آیین است

نه ظلم کن به کسی نی به زیر بار ظلم برو/ که این مرام حسین است و منطق دین است

همین نه گریه بر آن شاه تشنه لب کافی است/ اگر چـه گریـــه بر آلام قلب تسکین است

ببین که مقصد عالیِّ وی چه بود ای دوست/ که درک آن سبب عــز و جــاه و تمکین است

- کسانی که مداحی می کنند باید خودشان را بر روی منبر تصور کنند و مستمعان را کسانی مشاهده نمایند که می خواهند از او چیزی بیاموزند. (آیت آلله خامنه ای)

- وظیفه و مسئولیت بزرگ مداح این است که مطالبش پر مغز و پر محتوا باشد.

(آیت الله خامنه ای)

- در نوحه ها ماجرا و هدف امام حسین علیه السلام بیان شود که هر کدام یک درس و یک سرفصل است. (آیت الله خامنه ای)

- صدای بعضی از آقایان مداح خوب است ولی انسان از خواندن آنها چیزی یاد نمی گیرد؛ اما بعضی با آن که صدای آنچنان خوبی هم ندارند، وقتی مداحی می کنند و شعری می خوانند، معرفتی را به ما می آموزند. (آیت الله خامنه ای)

- ما باید بدانیم که اگر فاطمه ی زهرا سلام الله علیها امروز در بین ما ظاهر می شدند، ما را به خواندن چه چیزهایی امر می کردند؟! انگشت اشاره ی ایشان به خواندن چه چیزهایی اشاره می کرد؟! (آیت الله خامنه ای)

- در روزگار پر فتنه ی رهزنان ایمان و هنگامة آشوبِ دشمنان ِقرآن، که جامعه ی دینی و فرهنگ متعالیِ ما در معرض تهاجم دشمن است، مراسمِ با برکت عزاداری حسینی نیز مانند هر پدیده ی مردمی و اجتماعیِ دیگر، دستخوش سوءِ استفادة غرض ورزان و بدخواهان و قدرت های مخربِ اعتقادی قرار گرفته و شیطان نیز با اهداف خاصی به میدان آمده و در این باره دخالت و تباه سازی ها را آغاز کرده است.

سپاهیان ابلیس جهت تخریب ارزش ها و باورهای دینداران با هم همدست شده اند؛ استکبار جهانی و وهابیان که از قدرت حقیقی مجالس عزاداریِ متین و نقش سازنده ی بزرگداشت خاندانِ نبی اکرم علیهم السلام خبر دارند و راز بقا و ترقی و شهرت و شکوه و شوکت تشیع را در این گونه مراسم ها و تعظیم شعائرِ دینی یافته اند و اقامه ی عزای حسینی را ستونی پولادین در برابر نفوذ فرهنگ بیگانه می دانند، و از طرفی چون نمی توانند عاشورا را از فرهنگ شیعه حذف کنند یا مردم را از آن روی گردان نمایند، در پی مخدوش کردن چهره ی تابناک نهضت عاشورا کوشش های فراوانی کرده اند. از جمله راهکارهای آن ها شُبه پراکنی و مناقشه های سست پیرامون عزاداری و گریه برای امام حسین علیه السلام است. اگر بتوانند با افزودن خرافات و حرکت های افراطی و تفریطی ضمن حفظ ظاهر عزاداری، باطن و محتوای آن را  برعکس می کنند و آن را از خاصیت اصلی آن که نابودی کاخ استکبار است می اندازند. اینگونه گروه های انحرافی با صرف هزینه های هنگفت، مسیر عزاداری صحیح را تغییر داده و سوگواری عاطفی و احساسی را برجسته می کنند و بُعد معرفتی و حماسی آن را که اصل عزاداری است، از بین می برند تا دیگر مراسم سوگواری نتواند درس عزت و شهادت بدهد. (همین طور که اکنون شاهد آن هستیم) از سوی دیگر برخی از دوستان امام حسین علیه السلام که در ارادت آنها تردیدی نیست، با بی توجهی، همان امری را دنبال می کنند که دشمنان می خواهند. و این امر، رسالت روحانیت و انسان های آگاه را مضاعف می سازد. از این رو، بر حوزه های علمیه، دستگاه ها و برنامه ریزان نظام تبلیغی و ذاکران و بانیان و آحاد مردم لازم است که بیدار و حساس باشند و سنگر خود را در مقابل این حیله ها حفظ کنند و در برابر سیاست دشمنان اسلام و تهاجم فرهنگی آنان عکس العمل شایسته ای نشان دهند تا این سرمایه ی عظیم مذهبی از تهاجم دشمنانِ آگاه و دوستانِ ناآگاه در امان بماند. وای به روزی که اشعار مداحان و سخنان واعظان از حقیقت عاشورا که «هیهات من الذله» است خالی شود.

                  از حسیـن اکتفا بـه نام حسین/ نبـــــود در خــــــور مقـــــام حسین

                  بلکـه بایــد کــه خلــــــق دریابند/ علــــــــت اصلـــــی قــیام حسین

                  کشته شــد زیـر بار ظلــم نرفـت/ بـه بـه از قـــــــدرت تـمام حسین

                  بهـر احیـاء دیـــن شهـــادت یافـت/ زنـده شـد نام دیـن ز نام حسین

                  شــد مکـــرر عــزای او کــه شــود/ هر کسی واقـف از مرام حسینآمار سایت
تعداد بازدید ها: 52789